1ος Πανελλαδικός Μαθητικός Διαγωνισμός

Ταινιών «Βιντεομουσείων» 2014

Θέμα:Ο κόσμος γύρω μας - ο κόσμος όπως τον ζούμε!

Συμμετοχή του "Πεπαρηθειου" Δημοτικού Σχολείου Σκοπέλου στα "Βιντεομουσεία 2014", με την ταινία μικρού μήκους " Βέμβιξ"

Τι είναι οι ταινίες «βιντεομουσεία»;

Αναζητούνται ταινίες μικρού μήκους με θέματα που οι μαθητές θεωρούν σημαντικά για την ομάδα τους, για τη δική τους νεανική ζωή, θέματα που θα ήθελαν να τα δείξουν στους εφήβους του αύριο! Κάθε ομάδα μαθητών θα πρέπει να αποτυπώσει σε βίντεομέγιστης διάρκειας 5 λεπτών, «κάτι που κατά τη γνώμη της, αξίζει να διασωθεί, να διαφυλαχθεί σε ένα φανταστικό-εικονικό μουσείο για τους εφήβους του μέλλοντος» . Δημιουργικά, σοβαρά, αστεία, πρωτότυπα ? τα πάντα από την καθημερινότητα των νέων είναι ευπρόσδεκτα! Π.χ. Το παγκάκι έξω από σχολείο, το μουσικό συγκρότημα της τάξης,  το γειτονικό δάσος που κάηκε, ένα παιχνίδι που αρέσει, η πλατεία που συχνάζουν, ο περιπτεράς, τα graffiti που ζωγράφισαν στην πλατεία ή ακόμα ο τρόπος που βιώνουν τον κόσμο γύρω τους στις σημερινές συνθήκες ζωής. Η μικρή διάρκεια των ταινιών κατευθύνει στηνεπιλογή ενός κυρίως θέματοςσε κάθε ταινία.

Σκοπός του διαγωνισμού:

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να δοθεί στους μαθητές-τριες η ευκαιρία να συνεργαστούν πάνω σε μια δημιουργική δραστηριότητα, να εξοικειωθούν με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης, να γίνουν κριτές και ερευνητές του άμεσου προσωπικού τους περιβάλλοντος και να παρατηρήσουν με κριτική ματιά την καθημερινότητά τους. Ενισχύουμε την παραγωγή ταινιών με προσωπική, ντοκιμαντερίστικη ματιά.

Μετα? απο? 4 χρο?νια επιτυχημε?νης δρα?σης του προγρα?μματος «Βιντεομουσει?α: αποτυπω?νοντας ι?χνη της προσωπικη?ς μας κουλτου?ρας» σε 31 Γυμνα?σια και Λυ?κεια της Ανατολικη?ς Αττικη?ς, μετα? απο? 2 χρο?νια συνεργασι?ας με γερμανικα? σχολει?α και τη βρα?βευση? μας απο? το Institute for Media Research and Media Education στο Μο?ναχο ως ε?να απο? τα 12 καλυ?τερα σχε?δια δρα?σης για την οπτικοακουστικη? παιδει?α στην Ευρω?πη το 2011-13, τα «Βιντεομουσει?α» έγιναν Πανελλαδικο?ς Διαγωνισμο?ς.

Σκοπο?ς του διαγωνισμου? ει?ναι να δοθει? στους μαθητε?ς-τριες η ευκαιρι?α να συνεργαστου?ν πα?νω σε μια δημιουργικη? δραστηριο?τητα, να εξοικειωθου?ν με τη «γλω?σσα» της κινηματογραφικη?ς αφη?γησης, να γι?νουν κριτε?ς και ερευνητε?ς του α?μεσου προσωπικου? τους περιβα?λλοντος και να παρατηρη?σουν με κριτικη? ματια? την καθημερινο?τητα? τους.